Komentarze i dyskusja

Konferencja Mathpad przeszła przez dużą ewolucję. Od konferencji poświęconej programom komputerowym w matematyce, a głównie MuPADowi, doszliśmy do konferencji, w której mówi się o związkach matematyki ze sztuką, przyrodą, o filozofii matematyki, itp. Warto się więc zastanowić czy ta zmiana jest korzystna, co wnosi i w jakim kierunku ta konferencja powinna zmierzać (jeśli chcemy ją kontynuować w przyszłości).

Ta strona powstała aby umożliwić taką dyskusję. Po prostu wpisujcie swoje uwagi jako komentarze do tej strony (poniżej). Jeśli ktoś nie chce aby jego komentarz się ukazał na stronie to niech go opatrzy nagłówkiem „prywatne” lub coś w tym rodzaju. W takim przypadku komentarz pozostanie tylko do mojej wiadomości.

Reklamy

6 comments on “Komentarze i dyskusja

 1. Chciałem wyrazić uznanie dla Organizatorów!

  W mojej opinii to, że Konferencja poświęcona jest samej matematyce czyni ją (tj. Konferencję) jedyną w swoim rodzaju (w Polsce). Myślę, że prof. Jeśmianowicz cieszy się z tego, że na UMK spotykają się osoby, które chcą uczyć się od siebie nawzajem tego, jak popularyzować matematykę:-)

  Być może warto rozważyć pomysł stworzenia przyszłości jednogodzinnej sesji warsztatowej (równolegle kilka tematów). W czasie takich zajęć można by w bardziej intensywny sposób dyskutować nad różnymi pomysłami dydaktycznymi (czy technicznymi).

  Zastanawiam się, co mogłoby sprawić, aby liczba uczestników była trochę większa?
  Do głowy przychodzą mi dwa pomysły:
  — otworzyć się na studentów, zwłaszcza kierunków nauczycielskich (kilkoro ich było!) i młodych nauczycieli; w pierwszym przypadku wskazana byłaby możliwość jakiejś zniżki;
  — „rozwiązać” niezrozumiałą dla mnie sprawę organizacji dwóch konferencji (MathPAD i grupy roboczej SNM) w tym samym terminie…; wydaje mi się, że termin MathPAD podany był wcześniej — inni mówią, że SNM od zawsze w takim terminie…
  Może się mylę — może tak być musi? Jest tak na całym świecie? Nie mam pojęcia:-)

  • Paweł, termin konferencji to akurat był taki z mojej prywatnej przyczyny. Tak się składa, że jest to ostatni możliwy termin jeszcze wakacyjny kiedy mogę robić tę konferencję. Potem już powrót do kieratu. Myślę, że za rok będę miał więcej swobody (nie mylić z Ewą Swobodą) i będzie można zrobić konferencję w innym terminie. Oczekuję na jakieś propozycje. Druga sprawa to miejsce konferencji – nie wiem czy Wydział zechce gościć konferencję w nowej formie i prawdopodobnie z inną nazwą. MathPAD jest/był za bardzo związany z komputerami. Uważam, że nazwę trzeba zmienić i pozbyć się tej technologii z nazwy, np. na Proporcje lub coś innego ale takiego aby podkreślić nową tematykę.

   Jeśli chodzi o tematykę, to po latach poświęconych komputerom w nauczaniu matematyki też widzę potrzebę rozmawiana i matematyce w inny sposób. Nie chcę tego nazywać matematyką dla humanistów ale chyba właśnie o to chodzi.

   Zgadzam się, dyskusje i warsztaty są potrzebne, np. warsztaty rysowania z użyciem różnych perspektyw, malarstwo kubistyczne, czy grafika w stylu Eschera. Można również zrobić warszaty grafiki Islamu.

   • Chapeau bas przed organizatorami! Właściwie dochodzę do siebie. Ciągle wracają fragmenty nieprawdopodobnie ciekawych wykładow uczestników. Szczerze mówiąc szajba jak z pokazywanych fragmentów filmu „Pi” Dziękuję wszystkim. Po tej konferencji jestem absolutnie przekonana, ze matematyka jest sztuką. Kilka osób powiedziało mi, że zupełnie nie potrafi malować… absolutnie w to nie wierzę, zbyt dużo w tych matematykach w y o b r a ż n i

 2. Wiele zawdzięczam konferencjom MathPad, w których brałem czynny udział przez kilka ostatnich lat. W tym roku, niestety, sprawy rodzinne uniemożliwiły mi przyjazd do Torunia i nie mogłem bezpośrednio zaczerpnąć z konferencji w nowej formule. Uważam jednak, że metamorfoza została dokonana w dobrym kierunku. Myślę, że pokazanie matematyki jako uniwersalnego narzędzia do poznawania świata materialnego jest znakomitą drogą do jej istotnej popularyzacji. Dziś matematyka została bowiem w znacznej mierze wyrugowana z naszego życia (z programów szkolnych) i konsekwencje tego kardynalnego błędu władz oświatowych widać już coraz jaskrawiej. W miejsce matematyki w programach nauczania pojawiło się wiele przedmiotów nieistotnych, które co najwyżej w nieznacznym stopniu wnoszą coś nowego do naszego życia i niekoniecznie jest to coś pozytywnego. Znajomość podstaw matematyki i umiejętność jej stosowania w życiu może przynieść tylko same korzyści. Dlatego opowiadam się za jak najszerszą popularyzacją „królowej nauk” poprzez właśnie takie konferencje, jak MathPad. Z pewnością zmiana nazwy konferencji na np. „Matematyka i życie”, czy może bardziej zrozumiały także dla obcokrajowców „MathLife”, byłaby korzystna. Oczywiście i program konferencji powinien za tym podążyć. Uważam jednak, że główny nacisk powinien być położony na to, by konferencja miała charakter popularno-naukowy. W przeciwnym razie przestanie być zrozumiała dla wielu jej potencjalnych uczestników. Dziś mamy na rynku prasy kilka naprawdę wartościowych periodyków popularno-naukowych takich, jak np. „Wiedza i Życie”, „Focus”, czy „Swiat Wiedzy”. Myślę, że ich poziom jest wystarczający, by pokazać ciekawe zagadnienia, a artykuły na tyle zwięzłe, by nie zanudzić czytelnika. Zawsze może on po takiej lekturze sięgnąć do czegoś szerszego, gdy uzna, że jakiś temat jest dla niego szczególnie interesujący. Czy kolejna konferencja w Toruniu mogłaby mieć podobną formułę? O tym oczywiście zadecydują jej organizatorzy. A warsztaty? No, cóż. Myślę, że powinny się one odbywać jako panel dyskusyjny dla przedstawionego wcześniej materiału. Pytania stawiane bowiem na świeżo po wykładzie nie zawsze są wystarczająco przemyślane.

 3. Z Torunia wróciłem bardzo poruszony atmosferą konferencji. Były to dla mnie dni
  – nie boję się użyć tego słowa – wręcz świąteczne.

  Może i są w tych słowach odbicia (znów ta geometria) emocji
  towarzyszących neoficie (to pierwsza moja tak duża konferencja), ale
  tym bardziej są to słowa szczere.

  Chcę przekazać wyrazy mojej wdzięczności osobom współpracującym przy
  organizacji konferencji.

  Dobra robota!

 4. Witam ze słonecznego Leszna, nadal jestem pod wrażeniem ciekawych wykładów ioraz prezentacji konferecji, w której miałam przyjemność uczestniczyć. Wielkie dzięki dla organizatorów; Miło też, przy okazji, poznałam trochę Toruń z jego wspaniałymi zabytkami. Cenne jest to, że jedno drugiemu nie przeszkadzało. Bedę propagować Wasze konferencje w gronie nauczycieli z którymi się spotykam jako doradca metodyczny.
  Z poważaniem
  Łucja Kasprowiak

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s