Konkurs Kalejdoskopy

Kalejdoskopy są wszędzie wokół nas. Widzimy je gdy oglądamy przedmioty w lustrze, odbicia w szybach – jednej, dwu i wielu. Za każdym razem mamy do czynienia z prostymi prawami optyki w zastosowaniu do konkretnej sytuacji. Kalejdoskopy mogą być różne – proste, jak te gdy patrzymy w lustro lub bawimy się zabawką z trzech lusterek i kilkunastu kolorowych szkiełek, oraz bardzo skomplikowane gdy mamy do czynienia z modelem opartym na sześciokącie czy innym wielokącie.

Wyobraźmy sobie jak by wyglądał kalejdoskop w innej przestrzeni geometrycznej, np. w geometrii hiperbolicznej, np. na dysku Poincare. Jak będzie wyglądał kalejdoskop w przestrzeni wielowymiarowej lub gdy użyjemy luster eliptycznych, parabolicznych czy o innych kształtach? Takich pytań można postawić wiele.

Kalejdoskopy znajdujemy rownież w sztuce, tej  współczesnej jak i w sztuce ludowej wielu narodów. Escher – najwiekszy chyba twórca sztuki matematycznej stworzył wiele prac opartych na koncepcji kalejdoskopu. Escher tworzył swoje dzieła korzystając z bardzo tradycyjnych narzedzi – ołówka, pędzla i farb. My mamy komputery i znakomite programy do geometrii dynamicznej, mamy również języki programowania, w których da się zrobić wręcz niewiarygodne konstrukcje. Proponuję aby uczestnicy konferencji zastanowili się jak można stworzyć kalejdoskop w Cabri, GSP, GeoGebrze lub dowolnym innym programie komuputerowym. Być może ktoś bardziej ambitny zrobi animowany kalejdoskop używając języka Processing, języka który idealnie nadaje się do tworzenia grafiki tego rodzaju. Wszystko zatem przed nami.

Najciekawsze prace zostaną zaprezentowane w ostatnim dniu konferencji MathPAD, ale wcześniej mogą być pokazane w galerii poniżej tego wpisu. Prace należy wysyłać do organizatorów konferencji na adres
mirek.majewski(at)yahoo.com .

Galeria

Elżbieta Stróżecka - Zielone eksperymenty

Oraz to samo jeszcze raz, ale tym razem w negatywie.

Elżbieta Stróżecka - Błękit i róż

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s